м. Хмельницький, Ярослав Мудрого 1

0984176065

info@profi.km.ua

Що таке BIOS, CMOS і EEPROM? Перепрошивка BIOS. Як перепрошивають BIOS?

Що таке BIOS і методи його прошивки.

За своєю суттю, мікросхема де зберігається БІОС — це звичайна енергонезалежна (ПЗУ) флешка (ROM), обмін даними з якою робиться по протоколу SPI. У БІОС зберігається первинний програмний код включення і ініціалізації комп’ютера, пароль на BIOS, а так само параметри вузлів і елементів материнської плати Вашого комп’ютера або ноутбука.

 

У чому відмінність BIOS, CMOS і EEPROM?

Багато хто плутає БІОС флешку і CMOS флешку. CMOS — це ЕНЕРГОЗАЛЕЖНА флеш-пам’ять (RAM). У сучасних ноутбуках сама CMOS розташована безпосередньо в мікросхемі південний міст (хаб), в RTC секції. У CMOS зберігається системний час і призначені для користувача налаштування БІОС. Хаб читає інформацію зі свого CMOS по протоколу SMBus. Інформація в CMOS завжди зберігається завдяки наявності літієвої батарейки на материнській платі.

 

У ноутбуках існує ще і код прошивки матриці. Вона зберігається в енергонезалежній EEPROM флешці, і працює по протоколу I2C.

 

Навіщо прошивають БІОС?

Одна з частих причин перепрошивки BIOS — заміна старих компонентів новими, невідомими системі введення-виведення. Приміром, перепрошивка потрібно при купівлі і установці нового процесора або сучасної відеокарти.

 

При розгоні заліза досвідчені користувачі змінюють в BIOS частоту робочої шини і множник, а також тайминги ОЗУ. Ці параметри відповідають за швидкодію комп’ютерної системи. Звичайно ж, виробники апаратної частини, або як ще часто називають «залоза» передбачили захист від перевищення цих параметрів через критичні відмітки, що узабезпечить устаткування і врятує від виходу з ладу.

 

Нерідко із-за дії самих різних чинників в BIOS відбуваються зміни, які у результаті порушують роботу комп’ютера. Це може проявлятися таким чином: несподівані перезавантаження; нетипові запити системи; повна відмова в роботі комп’ютера — комп’ютер не включається, чорний екран.

Як прошити BIOS? Способи перепрошивки.

Існує декілька способів прошивки :

  1. Оновлення засобами BIOS (підтримується не усіма материнськими платами) — найпростіший варіант
  2. Оновлення з операційної системи програмами від виробника материнської плати.
  3. З MS — DOS програмами AMI Bios і AWD Flash
  4. C допомогою програматора.

 

Перші три способи досить прості у виконанні, але частенько під час самої прошивки щось йде не так (раптове відключення живлення, вихід з ладу самій флешки БІОС, програмний збій)   і тоді доведеться удатися до четвертого способу, а саме прошивати BIOS на програматорі.

 

Перепрошивка БІОС на програматорі.

Прошивка BIOS програматором — надійний і безпечний спосіб. Треба викачати коректну прошивку BIOS, помістити мікросхему в спеціальний адаптер, вибрати тип мікросхеми і протокол обміну даними. Потім виконати програмування з подальшою перевіркою записаного коду. Для упевненості можна ще раз прочитати мікросхему в інший файл і порівняти їх в hex редакторові. Після перепрошивки БІОС ноутбук повинен включитися і видати зображення на свій екран.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *